Atık Su Kaçağı Tespiti

Atık Su Kaçağı Tespiti
Atık Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı tespiti, temiz su hattındaki su sızınıtısı ya da kaçağı, atık su kaçağı ve pis su hattındaki su sızıntısı veya kaçağı olarak üçe ayrılmaktadır. Temiz sudan maksat, şehir şebekesinden gelen içme suyudur. Ve bu suyun evin içinde dağıtımını üstlenen tesisattaki herhangi bir kaçak ise temiz su kaçağıdır. Bir de kullanılıp, şehir kanalizasyonuna yönlendirilen su vardır. Mutfak lavabosundaki musluktan akan su, banyo duşundan ve lavabosundan akan su gibi. Bunlar artık kullanılmıştır. Temizlik vasfını yitirmiştir. Bunlar bina içinden bir gider hattı ile şehir kanalizasyonu nakledilir.

Banyo duşu ve lavabo musluğundan akan su, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi tahliye ettiği su, mutfak lavabosu musluğundan akan su… Bunların hepsi atık suya birer örnektir. Bir de tuvalet giderindeki su kaçağı vardır ki, bu pis su kaçağı olarak tanımlanmaktır. Tüm bu teknik başlıkların anlaşılması için örneklerimizi verdikten sonra, konumuza geçebiliriz.

Atık su giderlerindeki sızıntı ya da kaçak gider borularında oluşan herhangi bir çatlak veya yarılmadan kaynaklanmaktadır. Bu çatlaklar veya yarılmalar kullanılan malzemeden sıcaklık değişimlerine kadar bir çok muhtelif sebepten dolayı olabilmektedir. O nedenle tesisatlarda kullanmış olduğumuz malzemenin kalitesi çok önem kazanmaktadır. Aksi halde sonrasında başımıza gelecekler ile yüzü astarını fazlasıyla geçmektedir. Bir de kullanırken dikkatli kullanılmalıdır. Amacı dışında kullanılmamalıdır.

Atık su giderlerindeki bir sızıntının tespiti, temiz su hattındaki bir sızıntının tespiti kadar kolay ve net değildir ne yazık ki. Kullanılan cihazlarda da, metodda da farklılıklar vardır. Temiz su kaçağında olduğu gibi termal kamera, akustik dinleme cihazı gibi aletler yerine pimaş içi görünteleme robotu kullanılmaktadır. Bazı sorunlar dinleme cihazı ile tespit edilse de genelde pimaş içi görüntüleme robotu kullanılmaktadır. Tabi, kullanılacak cihaz ve metod, sorunun olduğu bölgeye ve gider borusunun çapına bağlı olarak değişmektedir.

Yüzde yüz garantili olmasa da su sızıntısı noktasal olarak tespit edilebilmektedir. Sorunun olduğu bölgedeki bir fayanslık alan kırılarak sızıntının olduğu nokta kesilip, yerine sağlam bir parça (aynı türden) ile değiştirilerek kaynaklanmaktadır. Tüm işler kısa zamanda tamammaktadır.

Daha fazla bilgi için

Pimaş İçi Görüntüleme” başlıklı videomuzu izlemenizi, “Su Kaçağı Tespiti” başlıklı yazımızı öneririz.

Pis su giderlerinde bir sızıntı olması halinde en kısa zamanda işinde uzman kurumsal bir firmadan destek alınmalıdır.

Daha fazla bilgi ve teknik destek talebi için bizi günün herhangi bir saatinde müşteri hizmetleri numaramızdan arayabilirsiniz. Teknik destek talebi için randevu almak gerekmektedir. Müşterilerimiz için en kısa ve en uygun zamanda soruna müdahale edlmektedir.

Petek Tesisat olarak tüm tamir işlemlerimiz 2 yıl garanti kapsamındadır.

 
Petek Tesisat
Herhangi sorun veya sorunuz için bizi 7/24 Müşteri Hizmetleri ve Teknik Destek hattından arayabilirsiniz:
0542 434 0202 – 0212 462 1002 – 0216 634 0636